Dlaczego strona internetowa nie działa

Dlaczego strona internetowa nie działa?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego strona internetowa nie działa? Próbujesz wejść na swoją ulubioną witrynę, a tam zamiast treści wyświetlają się magiczne kody. Oczywiście kody te zawsze coś oznaczają i nie musisz ich znać na pamięć. Polecamy lekturę tego artykułu, w którym opisujemy po kolei wszystkie kody błędów zwracanych przez serwer.

Dlaczego strona internetowa nie działa

Artykuł ten powstał we współpracy z firmą dolp.pl, których hasłem reklamowym jest fraza strony www Olsztyn, gdzie zajmują się oni na prawdę dobrym projektowaniem witryn.
Na samym początku należałoby zdefiniować dlaczego pojawiają się różne błędy podczas próby wejścia na pożądaną przez nas stronę www. No cóż przyczyn może być wiele, poczynając od chwilowego zaniku zasilania na serwerze bo dość poważne błędy generowane bezpośrednio na serwerze. Wtedy my, jako użytkownik otrzymujemy właśnie kody błędów.

Kody błędów zwracanych przez serwer

Zacznijmy ten dział od wypisania kodów jakie najczęściej mogą pojawić się na stronie internetowej. Wtedy wystarczy zachować spokój, no chyba że oczekujemy na ważny przelew,a nasza strona banku w ogóle nie odpowiada. Dobrze zacznijmy więc od najbardziej popularnych zwracanych błędów:

  • błąd 404 – oznacza nic więcej jak „strony nie znaleziono”. Sprawdź pasek adresu, lub link z którego chciałeś się przenieść. Wystarczy mała literówka, aby strona nie wyświetliła się prawidłowo.
  • błąd 30x – (gdzie x oznacza konkretną cyfrę). Najczęściej z serii błędów zaczynających się na 3 możemy spotkać błąd 302. Oficjalnie nie powinien on zostać wyświetlony na stronie www, tylko w logach serwera. Oznacza on tzw. błąd składniowy, kiedy następuje konflikt podczas uruchamiania jakiegoś skryptu lub funkcji.
  • błąd 500 – wewnętrzny błąd serwera. Najprawdopodobniej jeśli widzisz ten błąd to nic poza nim nie wyświetla się na stronie. Jest to błąd dość poważny i nie należy go lekceważyć. jeśli masz możliwość to skontaktuj się z administratorem strony czy serwisu, aby poinformować go o tym błędzie. Oznacza to, że podczas wykonywania funkcji, skryptu czy metody serwer napotkał na błąd i nie potrafi go obejść lub rozwiązać. Wtedy zwracany jest właśnie kod 500.

Jak unikać błędów

na to pytanie niestety nie mamy odpowiedzi. Jeśli strona jest źle zbudowana i zawiera np. błędy w składni to takie efekty będą się pojawiać. Oczywiście przyda się dobra optymalizacja strony o czym pisaliśmy już w artykule. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę i zachować zimną krew w przypadku pojawienia się błędu na stronie internetowej, którą właśnie przeglądamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *