Instalacja WordPress – poradnik

Instalacja WordPress – poradnik

Do instalacji WordPressa potrzebny jest serwer WWW, na którym zainstalowany będzie interpreter języka PHP w wersji co najmniej 5.2.4. Instalacja WordPress – poradnik skupia się na dzień tworzenia artykułu tylko na najnowszych wersjach systemów. Dlatego zalecaną wersją jest 7.0 lub nowsze. Dodatkowym wymaganiem jest wsparcie dla bazy danych MySQL w wersji co najmniej 5.0

Obecnie te wymagania spełnione są przez zdecydowaną większość firm hostingowych, więc wybór odpowiedniego hostingu zależy przede wszystkim od preferencji, wymagań i możliwości finansowych.

Instalacja WordPress

Pierwszym krokiem, który należy poczynić jest pobranie paczki instalacyjnej. Należy go pobrać tylko i wyłącznie z oficjalnej strony WordPressa (https://pl.wordpress.org/), żeby uniknąć ryzyka otrzymania zmodyfikowanego klienta.

Po pobraniu paczki należy ją rozpakować i przesłać wszystkie znajdujące się w niej pliki do katalogu publicznego naszego serwera. Najczęściej nosi on nazwę public_html lub www. Można to wykonać za pomocą dowolnego klienta FTP np. Filezilla.

Kolejnym etapem jest utworzenie bazy danych. Na każdym serwerze może to wyglądać inaczej, więc warto zajrzeć do dokumentacji serwera. Najczęściej jednak będziemy mieli do czynienia z panelem administracyjnym, na którym wszystko będzie opisane krok po kroku.

Po utworzeniu bazy danych należy wpisać w przeglądarkę adres naszej nowe strony. Po przejściu do niej wyświetli się strona powitalna instalatora. Na pierwszej stronie znajdują się informacje czysto teoretyczne, dopiero na drugiej zaczniemy kontynuować konfigurację.

Na wyświetlonej stronie należy podać wszystkie potrzebne dane takie jak: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło użytkownika, adres serwera bazy danych oraz prefiks tabel. Wszystkie opcje są dokładnie wytłumaczone.

Wysyłamy dane, system sprawdza ich poprawność i jeśli wszystko jest w porządku przenosi nas n kolejną stronę, gdzie rozpoczynamy konfigurację naszej strony. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji klikamy „Zainstaluj WordPressa” aby zakończyć instalację.

Jeśli wszystko się powiodło to wyświetli się okienko z potwierdzeniem instalacji oraz z przyciskiem przekierowującym nas do naszego panelu administracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *